Екскурсія в Національний історико –меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»
Екскурсія в Національний історико –меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»
Учні нашої школи на канікулах побували на екскурсії в національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви».
«Далеко від великих міст і гомінливих шляхів, у затишному куточку Малого Полісся, в районні сполучення трьох областей - Волинської, Рівненської та Львівської, розташовані три населенні пункти : Берестечко,Пляшева,Острів, а між ними та зеленою стіною дерев – Національний історико –меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви». Навкруги немає ані старовинних палаців чи замків,ані розкішних парків чи мальовничих гір – лише поля й ліси та зелені луки на болотах…Тут легко перенестися уявою в бурхливе сімнадцяте століття, коли Україна зрошена кровˈю кращих синів у жорстокій борні з польськими й українськими магнатами бачила можливість поліпшити власну долю, завоювати для народу вільне життя». Такими словами розпочинає свій путівник по заповіднику багаторічний дослідник , відомий львівський археолог І.К. Свєшніков, який усе своє життя присвятив вивченню та дослідженню Козацьких Могил
Понад 350 років тому поблизу Берестечка дзвеніли шаблі,гриміли гармати, поля зрошувалися людською кровˈю. Тут вирішувалася доля українського народу. У кривавому герці зійшлися українські козаки та прості селяни з польськими поневолювачами. Влітку 1651 року ця земля перемішалася з кровˈю та кістками, тут відбулася одна з найбільших битв періоду Визвольної війни українського народу під проводом Б.Хмельницького проти поневолення шляхетської Польщі.
На цьому місці лише зі сторони України на вівтар свободи було положено 30 тисяч душ. Ось чому ця земля стала святою для українського народу.
Побачити цей унікальний заповідник, вклонитися памˈяті борців за волю народу прибувають люди з усього світу і, звичайно, з різних куточків нашої держави.
Заповідник розміщується на місці битви,на острові Журавлиха . Тут ще у 1910-1914 роках була побудована Свято-Георгіївська церква, поряд розміщена Свято –Михайлівська церква, яка є пам’яткою архітектури 17 століття. За народними переказами перед битвою у ній молився Б.Хмельницький. В центрі церкви вхід у підземний хід, що зˈєднує Свято – Михайлівську і Свято – Георгіївську церкви, завершенням якого є саркофаг з останками кісток та черепів загиблих. Поряд з церквами розташований будиночок , де розміщена експозиція музею. Більшість експонатів музею є прямим свідченням цих подій.
Заповідник можна поправу назвати відлунням козацької слави. Протягом століть ця територія притягувала до себе людей, яким небайдужа доля рідного народу. Ймовірно, що побував тут і Тарас Шевченко. Поява його вірша «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?» завдячує його враженням, які залишилися від відвідування музею «Козацькі могили».
За матеріалами Передмови до Путівника «Поле Берестецької битви» С. Галабуза.